Chcesz ekspresowo i poprawnie rozliczyć PIT za rok 2015?

Możliwości złożenia deklaracji podatkowej jest kilka. To od nas zależy, czy chcielibyśmy powierzyć tę pracę komuś z zewnątrz, czy policzyć sobie PIT samemu – w klasycznej, papierowej formie lub drogą internetową. Wszystkie sposoby są dobre, więc zdecydujmy się na taki, który będzie nam najbardziej pasował i który da nam pewność, iż nasz PIT został złożony bezbłędnie.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, że dobrze wypełnimy sobie PIT, możemy wybrać się do biura lub do samodzielnej, zaprzyjaźnionej księgowej. Wypełnienie prostego PIT-u kosztuje zwykle około 15-20 złotych i zajmuje zwykle kilka minut, maksymalnie pół godzinki. Policzony dokument PIT biuro rachunkowe może (po wcześniejszym podpisaniu go przez nas) w wersji papierowej przesłać od razu do skarbówki. Lecz jest także opcja przesłania go jako e-deklaracji, czyli dokumentu elektronicznego, który może zostać wysłany bez podpisu. Kopia dla nas jest dla nas drukowana przez biuro.

Korporacja

Autor: Fabrice Florin
Źródło: http://www.flickr.com

Dobrze ją zachować, dlatego, że może nam być jeszcze potrzebna, np. w banku kiedy będziemy się ubiegać o pożyczkę. Jeśli chcemy dokonać rozliczenia PIT sami, możemy pobrać sobie z sieci PIT 2015 program, który jest całkowicie za darmo i działać zgodnie ze wskazówkami, wypełniając poszczególne kratki. Najczęściej jest to dość proste i nie przysparza większych problemów. Dokument PIT wypełniony na komputerze także można wysłać bezpośrednio do systemu skarbówki, a egzemplarz dla nas sobie zapisać. Pamiętajmy o tym, że możemy odliczyć jeden procent podatku na działalność dobroczynną albo instytucje pożytku publicznego.

Jeżeli dostaliśmy płytę typu „PIT 2015 program” jako dodatek do gazety lub przy okazji promocji, możemy mieć pewność, iż numer KRS fundacji, od której ją otrzymaliśmy, figuruje w polu 1%. Zdecydujmy o miejscu, któremu chcemy pomagać całkiem świadomie, żeby nie zdecydować się na przypadkową instytucję wyłącznie z tej przyczyny, że już figuruje w formularzu –

Jeżeli tylko nie zostawimy rozliczenia rocznego na ostatnią chwilę, nawet większe błędy będzie można jeszcze skorygować. Dobrze jest zrobić to szybciej i nie zwlekać do ostatniego dnia kwietnia, żeby uniknąć awarii wynikającej z przeładowania systemu czy też tłoku w skarbówce.