Czym jest pit 28? Jak go poprawnie rozliczyć?

Osoby obciążone ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych jako pierwsze rozliczają się z Urzędem Skarbowym. Czas złożenia zeznania rocznego PIT-28 upływa 31 stycznia. Termin ten tyczy się zarówno osób prowadzących działalność gospodarczą oraz osób osiągających zyski z najmu, dzierżawy bądź też pozostałych umów o podobnych charakterze.

pit 2016 online

Autor: Horacio Duran
Źródło: http://www.flickr.com
Co należy wiedzieć o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych?Zeznanie podatkowe PIT-28 ma obowiązek wypełnić każdy, kto w 2015 roku wygenerował korzyści objęte ryczałtem ewidencjonowanym i poinformował nie później niż do 20 stycznia 2015 r. fiskusa o rozliczaniu ryczałtem przychodów z tytułu działalności gospodarczej. W przypadku osób rozpoczynających działalność w roku podatkowym zawiadomienie powinno być złożone w dniu otwarcia firmy, nie później jednak niż w dniu osiągnięcia pierwszego profitu – . Rozliczając się z pomocą PIT-28 jesteśmy w stanie rozliczyć wszystkie ulgi z wyłączeniem ulgi na dzieci a także ulgi na nowe technologie. Pozostałe zwolnienia możemy odliczyć. Zobowiązani jesteśmy, aby wtedy podłączyć PIT-O i PIT-D. W PIT-28 też odliczymy składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne – pod warunkiem, że nie zaliczyliśmy ich do kosztów uzyskania przychodu. Najwygodniejszą metodą rozliczenia się z skarbówką jest dostarczenie PIT przez internet. Wiele niepłatnych programów internetowych pozwalana przekazanie PIT-28 online. PIT 28 wyślesz na komputerze w 5 minut, a co ważne nie musisz znać przepisów podatkowych. PIT-28 możesz przesłać online, jak i wydrukować wersję papierową i złożyć osobiście w skarbówce.

pit

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli zauważyłeś błąd w wysłanym rozliczeniu, to masz możliwość przekazać korektę PIT-28. Korektę też możesz przekazać poprzez darmowy program pit 2016 online . W tym roku czas na wysłanie rozliczenia już minął. Jeżeli podatnik nie złożył rozliczenia PIT-28 w ustawowym czasie, to nie ma szans jego przywrócenia. Chociażby minimalne spóźnienie zagrożone jest odpowiedzialnością karną. Biorąc powyższe pod uwagę, jak również fakt, że przekazane po terminie rozliczenie jest tak samo ważne jak przekazane do urzędu skarbowego w ustawowym terminie, podatnik, nie może zwlekać z jego wysłaniem.