Jak zadeklarować się z dochodu prędko i sprawnie?

Wraz z nastaniem kolejnego kwartału, kończy się czas na rozliczenie pit 2016. Każda osoba, która w minionym roku była zaangażowana legalnie, powinna wysłać tą deklaracje, w innym razie, w przypadku jakiejkolwiek kontroli, czeka ją kara. Sporo ludzi wypełnia pit 37, który jest niezmiernie łatwy w obsłudze, większość rubryk jest intuicyjna, można poradzić sobie z tym w kilkanaście minut. Niektórzy, zwłaszcza osoby nadzorujące prywatną działalność handlową, mają mocniej skomplikowane zadanie, jednak też do ogarnięcia. Mamy dwie drogi, aby rozliczyć pit 2016 – online lub normalnie. Która z nich jest lepsza?

podatki do zapłaty

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com

Kilka lat temu polski rząd wprowadził możliwość wirtualnego deklarowania podatku za rok miniony. Jest to na tyle komfortowa alternatywa, że nie musimy opuszczać domu i stać w kolejce na poczcie lub w urzędzie. Jednak nie jest to wcale takie proste. Na początku, aby w ogóle zacząć rozliczenie pit 2016, trzeba zainstalować kilka koniecznych programów, co może zająć nam nawet godzinę. Po czym musimy uważnie zorientować się, który pit 2016 należy rozliczyć, aby cała nasza praca nie poszła w las. Przed zainicjowaniem procedury warto przeczytać instrukcję. Istotną kwestią jest, aby mieć podpis elektroniczny (niezbędny jest do tego konkretny sprzęt). Jeśli takowego nie mamy, może wystarczyć sprawdzenie naszego przychodu za ubiegły rok. Mimo nowoczesnych technologi, w obecnym roku pełno osób rozliczy pit 16 w sposób standardowy. Można wydrukować właściwy formularz i wypełnić go samodzielnie, ręcznie, lub zapytać panią w urzędzie o pomoc. Jednak pamiętajmy, im bliżej końca kwietnia tym więcej osób będzie robić rozliczenie pit 2016, dlatego szykują się kolejki – zobacz na Jeżeli jesteśmy mocniej wygodni a przy tym orientujemy się troszkę w sieci online, możemy pobrać konkretny program, który nam pomoże w sporządzeniu formularza.

Większość z nich jest nieodpłatnych, jednak ich użycie czasem nie pozwala osobiście wybrać fundacji, której przekazujemy nasz 1 % dochodu – wybierają za nas z góry takową. Kiedy już wszystko odpowiednio wypełnimy, musimy wydrukować dokument i wysłać pocztą lub dostarczyć do urzędu. Nie zapomnijmy się podpisać! Rozliczenie pit 2016 większości ludzi nie powinno sprawić problemu. Formularze są na tyle klarownie sporządzone, że każdy powinien poradzić sobie z typową wersją. Możemy zadeklarować dochód drogą wirtualną, wtedy ominie nas stanie w kolejce na poczcie lub w urzędzie skarbowym.