Miałeś przychody w ubiegłym roku? Pamiętaj aby rozliczyć PITa

Każda osoba która zamieszkuje obszar naszego kraju, nawet jeśli nie jest żadnym obywatelem, a posiadała dochody w minionym roku, powinna rozliczyć PITa za rok 2016. Jeżeli ktokolwiek zaniedba tego przymusu, może spotkać się z poważnymi konsekwencjami finansowymi a także prawnymi, dlatego najlepiej wykonać tę czynność jak najszybciej. Obecnie mamy do dyspozycji wszelkie opcje rozliczania dochodu, zarówno te klasyczne, jak i elektroniczne a także internetowe. Która z nich będzie najlepsza dla ciebie?

Jeśli masz chociażby najmniejszą orientację w świecie cyfrowym, najlepszym pomysłem w tym przypadku będzie zaopatrzenie się we właściwy program PIT. Tego rodzaju aplikacje dostępne są bezpłatnie po wpisaniu konkretnej frazy do naszej przeglądarki, trzeba je pobrać i zainstalować-program pit. Następujący teraz proces wykonania deklaracji podatkowej jest bardzo prosty, gdyż program PIT jest intuicyjny. Trzeba podążać za instrukcją krok za krokiem. Na koniec należy wydrukować skończony PIT i wysłać do naszego urzędu pocztą. Jeśli jednak chcemy, możemy wysłać PIT 2016 drogą elektroniczną. Należy w tym celu zainstalować odpowiedni program i wypełnić zeznanie jak w przypadku standardowego programu. Po czym, korzystając z podpisu elektronicznego, możemy wysłać PIT bez konieczności drukowania potwierdzenia.
Analiza podatkowa

Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com
Co należy zrobić jeśli jesteśmy osobą nieobeznaną z elektroniką, która nie ma pojęcia jak zainstalować program PIT? Nic w tym złego, możemy złożyć deklaracje w taki sam sposób, w jaki dokonywano tego przez lata. Trzeba udać się do swojego urzędu skarbowego po właściwy druczek, który dostaniemy bezpłatnie. Następnie trzeba go dobrze wypełnić. Jeśli nie mamy pojęcia jak to się robi, możemy zapytać urzędnika o radę, ma on obowiązek jej nam udzielić. Lecz im bliżej terminu składania deklaracji PIT 2016, tym dłuższe kolejki w placówkach, dlatego możemy mieć kłopot z odszukaniem pomocy. Całe szczęście w okresie rozliczeniowym, bardzo dużo banków oraz urzędów pocztowych proponuje bezpłatne wypełnianie deklaracji przez odpowiednio wyszkolone osoby.

Jeśli musisz rozliczyć swój podatek PIT 2016, możesz zrobić to, nie ruszając się z mieszkania, drogą internetową. Jeśli nie masz podpisu cyfrowego, powinieneś wydrukować kopię i wysłać drogą tradycyjną. Więcej porad znajdziesz pod tym linkiem rozliczenie PIT przez internet. Jeżeli jednak nie potrafisz posługiwać się laptopem, masz szansę w swym oddziale skarbowym otrzymać właściwy druk a także pomoc w jego rozwiązaniu.