Obywatelu, nie czekaj na ostatnią chwilę!

Termin rozliczeń z fiskusem zbliża się wielkimi krokami. Należy o tym pamiętać, albowiem przekroczenie daty terminu złożenia PIT-ów wiąże się z poważnymi konsekwencjami karnymi skarbowymi. Ustawa za to wykroczenie przewiduje karę grzywny.

50 złotych

Autor: Chris RubberDragon
Źródło: http://www.flickr.com

Kary są stosowane, albowiem pracownicy urzędu skarbowego szczegółowo sprawdzają terminowość składanych zeznań podatkowych. Co ciekawe, podatnik zdecydowanie mniej ryzykuje dotrzymując wyznaczonego przez fiskusa terminu, a spóźniając się z zapłatą podatku, niż w sytuacji odwrotnej, kiedy to dokonuje wpłaty w terminie, a spóźnia się ze złożeniem deklaracji.

Gotowy formularz mamy możliwość wysłać do urzędu skarbowego tradycyjnie – wydrukować i zapakować do koperty lub przez internet (). Taki program PIT jest na tyle szczegółowy, że poradzi sobie z nim nawet użytkownik, który na co dzień nie ma zbyt wiele do czynienia z komputerem. Podczas wypełniania druku możemy uzyskać również podpowiedzi, w jaki sposób krok po kroku odnaleźć się w programie. Aby wypełnić pity 2016, należy jedynie posiadać internet oraz działać zgodnie z objaśnioną na stronie instrukcją. Czytelne menu upraszcza rozliczenie bez obaw o to, że pominięte zostaną ważne informacje, które w właściwie przygotowanym formularzu miejsca mieć nie powinny. Dobrze jest wywiązać się z obowiązku przed ostatecznym terminem rozliczenia. Wtedy przyspieszymy spodziewany zwrot nadpłaconego podatku.

Podczas wypełniania formularza, warto również pamiętać, że spełniając obywatelski obowiązek można pomóc tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Wiele organizacji czeka na ten drobny gest. Można pomóc domom dziecka, hospicjom czy schroniskom dla zwierząt – po przejściu na stronę. Chociaż 1 proc. to nieduża kwota i wydawać by się mogło, że nic nie znaczy w morzu potrzeb, trzeba mieć na uwadze, że w skali kraju zgromadzona suma może mieć realny wpływ na los drugiego człowieka. Jeśli wypełnimy 3 rubryki w formularzach podatkowych, to wraz z pozostałą grupą podatników, możemy zdziałać wiele dobrego.