PIT oraz sposoby na jego złożenie

W każdym roku podatnicy podatkowi są zobowiązani do złożenia rozliczenia podatkowego. Pit 2016 można zanieść do Urzędu Skarbowego trzema sposobami. Sprawdź czy znasz je wszystkie i wybierz drogę rozliczenia najbardziej ci odpowiadającą.

znajdź to

Autor: Forest and Kim Starr
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwszą i niezwykle powszechną drogą rozliczania podatkowego jest osobista wizyta w Urzędzie Skarbowym. Chociaż nie przepadamy za spotkaniami z urzędnikami, to utrzymujemy, iż jest to najbardziej wygodny sposób, gdyż tak robiliśmy od lat. Jednakże nie każdy ma czas, by pojechać do właściwej placówki, na pewno postać kilka a może nawet kilkadziesiąt min. w kolejce, a potem jeszcze konwersować z nie zawsze miłym urzędnikiem.

Dlatego znacznie bardziej wygodnym wyjściem jest PIT online, nade wszystko dla osób, jakie każdego dnia chodzą do pracy, mają małe dzieci lub z innych przyczyn nie po drodze im do Urzędu. Na początku elektronicznie wypełniamy dokument, a później za pomocą specjalnie udostępnionego systemu wysyłamy formularz. Na tym nasza praca się kończy, a co najważniejsze można zrealizować swoją powinność nawet nie opuszczając domu. Jest to ostatnimi czasy coraz bardziej reklamowane oraz rekomendowane rozwiązanie, gdyż redukuje kolejki w urzędach.

Wiele osób obawia się, że nie posiada podpisu elektronicznego oraz nie będzie mogło uzupełnić PIT-u takim sposobem. Na szczęście taki podpis nie jest wymagany. Ostatnią drogą składania rozliczenia podatkowego jest wysłanie dokumentów pod adres odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Trzeba pamiętać, by przesłać uzupełnione formularze listem poleconym, albowiem chcąc nie chcąc korespondencja często się gubi, a to nazbyt istotne papiery, dlatego muszą trafić prosto w ręce adresata.

jak obliczyć podatek

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Jak zauważyłeś jest kilka sposobów na złożenie rozliczenia podatkowego. To, na jaki z nich się zdecydujesz, zależy tylko od ciebie. Pamiętaj jednak, aby wykonać to czasowo, w innym wypadku mogą czekać cię nieprzyjemności, a jedną z nich jest kara pieniężna. Ponadto nie jest dobrze marnować czasu na trudne starcia z Urzędem, szczególnie, że czas na składanie PIT-u jest w każdym roku taki sami oraz można sobie plan zadań rozłożyć takim sposobem, by na wszystko znaleźć odpowiednią porę.