Prawo podatkowe w Polsce: pracujesz? Twoim obowiązkiem jest rozliczyć się z Urzędem Skarbowym

Każdy kraj ma swoje prawo, w tym także prawo podatkowe. Nie inaczej jest w przypadku naszego kraju. Do obowiązków o charakterze podatkowym obywateli , którzy pracują i osiągają dochód zaliczana jest konieczność rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Zlekceważenie tego obowiązku to zawsze istotne konsekwencje. Lepiej więc pamiętać o tym, aby w określonym czasie złożyć zeznanie we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania Urzędzie Skarbowym.

podatki

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com

Niezależnie od tego, czy w naszym wypadku znajduje zastosowanie PIT 36 czy PIT 37, zawsze jesteśmy zobowiązani do końca kwietnia dostarczyć do Urzędu Skarbowego uzupełniony formularz PIT – polecamy ten portal. Zarówno formularz PIT 36, jak też formularz PIT 37 możemy obecnie złożyć za pomocą globalnej sieci komputerowej. Jest to bardzo duże ułatwienie, które zaczęło być stosowane na terenie naszego kraju kilka lat temu.

W pierwszym okresie istnienia wzbudzało ono wielki lęk i tak naprawdę na rozliczenie z Urzędem Skarbowym przy wykorzystaniu Internetu decydowało się niewiele osób. Obecnie sytuacja w tej kwestii wygląda zupełnie inaczej. Coraz więcej osób decyduje się na składanie swojego zeznania podatkowego za pośrednictwem globalnej sieci komputerowej.

Cała procedura jest banalnie prosta i nie wymaga nawet niewielkiej specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów czy podatków – PIT. Upora się z tym nawet ktoś, kto nie ma w tym temacie najmniejszej nawet wiedzy. Specjalny program, który jest do tego konieczny, pomoże nawet ustalić właściwy dla nas formularz PIT. Następnie niezwykle dokładnie zaprezentuje nam, jak uzupełniać konkretne kolumny.

pit online

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Znaczące jest, że program wyłapuje błędy i nie zezwala na wysłanie do Urzędu Skarbowego druku PIT, który wypełniony został w niewłaściwy sposób. Także z pustymi obowiązkowymi polami formularz nie będzie mógł zostać wysłany. Są to naprawdę bardzo duże zalety rozliczania się z Urzędem Skarbowym właśnie za pomocą Internetu.

Podejmując decyzję o złożeniu formularza PIT przez Internet, oszczędzamy także naprawdę bardzo dużo czasu. Nie musimy bowiem już nawet na chwilę opuszczać swojego domu, aby wypełniony przez nas formularz PIT znalazł się się we właściwym Urzędzie Skarbowym. Plusem jest również wyraźnie krótszy czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku, jeśli w naszym wypadku taka sytuacja miała miejsce.