Przyszedł czas na złożenie rozliczenia podatkowego? Dowiedz się, o czym nie zapomnieć

Rozliczanie podatku to powinność każdej osoby, jaka płaci podatki. Należy robić to w każdym roku kalendarzowym, a termin, w jakim powinniśmy to zrobić, mija 30 kwietnia oraz jest to rozliczenie za rok miniony. Nieraz przypominamy sobie o tym o wiele za późno oraz z pośpiechu można zapomnieć o ważnych sprawach, dlatego warto zdawać sobie sprawę, o czym nie zapomnieć, gdy właśnie mamy w planach złożyć PIT 2016.

użyj tego linku

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Nade wszystko trzeba pamiętać o podaniu identyfikatora podatkowego, jakim jest nie tylko NIP, lecz również numer PESEL. PESEL wpisują jednakże wyłącznie osoby, jakie nie prowadzą działalności gospodarczej, nie płacą podatku VAT i nie opłacają składek ZUS. Należy o tym pamiętać, ponieważ wszyscy inni są zobowiązani podać numer NIP. Co z osobami, które w minionym roku zawiesiły swoją firmę? Wtedy również należy podać NIP, mimo że firma może już nie istnieć. W zeznaniu trzeba także bezwzględnie podać adres zamieszkania jak najbardziej odnosząc się do odpowiedniego roku podatkowego. Następną ważną informacją, którą trzeba umieścić, jest podanie informacji, jakim sposobem chcemy otrzymać zwrot nadpłaty.

Można wybrać 3 możliwości – wypłata w kasie, przekaz pocztą bądź przelew na rachunek bankowy, którego numer zapiszemy we właściwym polu wypełnianych dokumentów. Trzeba też pamiętać, iż jeżeli czas na złożenie zeznania podatkowego trochę za mocno nam się skurczył, musimy zrobić wszystko, by jednak się wyrobić (źródło). W innym razie może czekać nas kara finansowa, która rzeczywiście naruszy nasz budżet, gdyż to suma rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Nie zezwólmy więc na to, aby doprowadzić do takiej sytuacji, kiedy będziemy nią obciążeni. To na pewno nic miłego, tym bardziej, iż niebawem wakacje i pieniądze lepiej jest spożytkować na inne cele.

kobieta rozliczająca pit
By ułatwić sobie zadanie oraz trochę usprawnić cały proces, przede wszystkim omijając kolejki, jakie bez wątpienia czekają nas w Urzędach Skarbowych, można ściągnąć darmowy program PIT 2016. Umożliwia on nie tylko uzupełnić konieczne dokumenty nie wychodząc ze własnego domu, lecz również przesłać je do odpowiedniej instytucji. To znaczne uproszczenie, z jakiego bezapelacyjnie dobrze jest skorzystać.