Rozliczanie PIT-u przy pomocy programu – poznaj plusy niniejszej metody

Każdy rok to nowe zadania dla podatników, a jednym z ważniejszych, którego bezapelacyjnie nie można zbagatelizować, jest złożenie rozliczenia podatkowego. Musi to zrobić każda osoba, jaka osiąga przychody na terenie Polski oraz posiada NIP, a więc Numer Identyfikacji Podatkowej. Dzień, w którym mija termin składania zeznań, to ostatni dzień kwietnia. Należy zapamiętać tą datę, gdyż niedotrzymanie określonych terminów jest związane z poniesieniem kar pieniężnych.

zobacz fakty

Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com
Sposobów na składanie PIT-u jest kilka, a jednym z coraz bardziej popularnych jest program PIT. Jego podstawowym zadaniem jest rzecz jasna wypełnienie koniecznych formularzy, ale udostępnia także funkcję wysyłania gotowych dokumentów. Gotowe sprawozdanie można także drukować, jeżeli chcielibyśmy samodzielnie je dostarczyć albo wysłać drogą pocztową, nie zapominając, by zrobić to listem poleconym. Ale zacznijmy od początku – program PIT nie sprawia kłopotów w obsłudze, gdyż wskazuje jego użytkownikom kolejne kroki, jakie po prostu należy realizować. Co najistotniejsze, nie jesteśmy zmuszeni się niepokoić, że dokonamy błędnych obliczeń (link do źródła informacji). Program samodzielnie przeprowadza wszystkie potrzebne rachunki, toteż na pewno nie pojawią się błędy obliczeniowe. W programie dostępne są nie tylko podstawowe formularze, ale również załączniki, które też wielokrotnie muszą być przez nas wypełniane. Dane z głównego formularza automatycznie przenoszone są do załączników, co znacznie oszczędza nasz czas. Nie musimy po raz następny wpisywać wszystkich informacji, można wyłącznie rzucić okiem czy wszystko się zgadza i przejść dalej.

pieniądze

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
Po wypełnieniu koniecznych formularzy, można – tak jak wcześniej wspomniano – od razu przesłać je do odpowiedniego urzędu albo wydrukować. Możliwe jest także zapisanie dokumentów w formacie PDF, by zachować je dla siebie na swoim komputerze i mieć do nich wgląd wtedy, kiedy będzie nam to niezbędne. Jeżeli więc i ty stoisz przed zadaniem składania PIT 2016, powinieneś zastanowić się nad możliwością wykorzystania funkcji wyżej scharakteryzowanego programu. Jest prosty w obsłudze oraz pozwala sprawnie uporać się z naszą coroczną powinnością, więc bez wątpienia warto mieć go na względzie.