Rozliczanie się ze Skarbówką

Przychodzi taki czas w życiu każdego pracującego człowieka, że musi on rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Wielu osobom zdaje się, że to trudna sprawa. Jednak wcale tak być nie musi. Trzeba tylko wiedzieć, jaki formularz wypełnić i dowiedzieć się ile dokładnie zarobiliśmy w danym roku. Do każdego PIT-u możemy wziąć instrukcję, która daje możliwość łatwego rozliczenia się.

podatek dochodowy

Autor: Kārlis Dambrāns
Źródło: http://www.flickr.com
Wiele osób, które miały dochody z pozarolniczej działalności powinno wypełnić Pit 36 – . Inne osoby będą musiały wypełnić pit z inną cyfrą. Ale, jeśli sami nie do końca wiemy, który formularz wziąć i wypełnić najlepiej iść do Urzędu Skarbowego lub udać się do księgowych. Ludzie zatrudnieni w biurach rachunkowych czy też w biurach gdzie pracują księgowi świadczą też usługi związane z rozliczeniem zeznań podatkowych. Dlatego jeśli nie mamy głowy do rozliczania się to powinniśmy pójść do księgowego. Jest też opcja związana z internetowym rozliczeniem się z Urzędem Skarbowym.

Wysokość dochodu wpływa na naszą deklarację podatkową

Skarbówka sprawdza czy wszyscy, którzy powinni rozliczyli się z tego, co zarobili w roku który poprzedza złożenie deklaracji (porady i wskazówki). Wszyscy dobrze wiemy, że musimy składać deklarację podatkową. Jednak nie

rachunkowość

Autor: sanchezcl
Źródło: http://www.sxc.hu

każdy wie, czy ma wypełnić Pit 36, czy może jakiś inny formularz. Jeżeli brak nam pewności, co do tego, który pit będzie odpowiedni to trzeba się dowiedzieć. Można poszukać w Internecie, który Pit, należy wypełnić lub po prostu powinniśmy pójść do księgowego.

Jednak, jeżeli nie stać nas na poradę u księgowego, to można pójść do Urzędu Skarbowego i tam wszystkiego się dowiedzieć. Jeżeli dużo wcześniej przyjdziemy do Urzędu, to na pewno dostaniemy pomoc przy wypełnieniu deklaracji podatkowej. Ale nie liczmy na ulgowe traktowanie, gdy obudzimy się w ostatniej chwili. Wtedy urzędnicy nie znajdą czasu na to by usiąść i wytłumaczyć wszystko od początku do końca. Poza tym, że można formularz czy to Pit 36 czy też każdy inny przez Internet. To świetna opcja, jeśli brak nam czasu na chodzenie po Urzędach i stanie w kolejkach. Elektroniczne wysyłanie deklaracji jest coraz bardziej popularne i naprawdę jest bardzo dobrym pomysłem.