Rozliczenia czyli obowiązki dorosłego Polaka

Każda osoba, która ma pracę i ma dochód wyższy niż kwota wolna od podatku, która w Polsce jest rzeczywiście bardzo niska, ma obowiązek rozliczenia się ze Skarbówką. Ministerstwo Finansów chcąc ułatwić nam ten proceder zrobiło platformę, na której możemy skorzystać z przesłania do Skarbówki e-deklaracji.

A to oznacza, że trzeba mieć tylko dostęp do laptopa i Internetu i pity 2015 nie będą sprawiały nam żadnego problemu- . Oczywiście nie każdy chce się rozliczyć się przez Internet. Dla ludzi, którzy wolą standardowe rozwiązania wszystko jest bez zmian. Nadal możemy pójść do Skarbówki, pobrać właściwy druk i książeczkę z objaśnieniami do druku i po prostu uzupełnić PIT. A później złożyć konieczne dokumenty właśnie w siedzibie Urzędu Skarbowego, pod który podlegamy.

firma - odbitka

Autor: Gobierno Aguascalientes
Źródło: http://www.flickr.com

Wybór pasującego PIT-u

wizerunek - firma

Autor: Presidencia de la República Mexicana
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy przychodzi czas rozliczenia się z Urzędem Skarbowym wiele osób jest zestresowanych, bo same nie do końca wiedzą, jak się za to zabrać. Ogólnie na początek trzeba otrzymać potrzebne papiery od pracodawcy, by można było wziąć się się za rozliczenie z Urzędem Skarbowym. Jeśli dostaniemy już to, co musimy mieć z firmy, która nas zatrudnia musimy pójść po druk, na którym dokonamy rozliczenia. Dla jednych osób będzie to pit 37, a dla innych może to być inny druk. Powinniśmy zapytać osobę pracującą w Urzędzie Skarbowym, który PIT będzie odpowiedni dla nas, ale możemy też zapytać pracodawcę, bo on też zazwyczaj ma świadomość, który PIT będzie odpowiedni dla nas. Najistotniejsze to porozliczać się z Urzędem Skarbowym w terminie. Nie ma, co zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę- . Musimy pamiętać, że to ważny obowiązek każdego dorosłego człowieka, którego dochody przekroczyły kwotę wolną od podatku. Zamiast więc się migać i twierdzić, że nie umiemy uzupełnić deklaracji podatkowej powinniśmy po prostu przysiąść i zacząć ją wypełniać. Pierwsza strona to informacje dotyczące naszych danych osobowych, więc nie powinniśmy mieć trudności z jej wypełnieniem.

Na kolejnych kartkach odrobinę się dzieje, ale tu trzeba po prostu zaglądać do wyjaśnień w książeczce, którą dostaje się do każdego rodzaju PIT-u. I tak krok po kroku damy radę wszystko uzupełnić.