Skomplikowane ścieżki polskich urzędów – co ułatwia deklaracji podatkowej

Współcześnie niemalże każdego dnia mamy styczność z wszechobecną biurokracją. Chcąc załatwić jakiekolwiek interesy mające związek np. z własną firmą, na każdym kroku jesteśmy zmuszeni do uzupełniania licznych wniosków i biegania od urzędu do urzędu. System biurokratyczny w Polsce jest tak skonstruowany , że wydawać by się mogło , iż najważniejszym celem jego działalności jest psychiczne wykończenie człowieka. Obywatele zazwyczaj gorączkowo reagują na samą myśl o konieczności udania się do urzędu w celu wypełnienia jakiegokolwiek wniosku.

zeznania podatkowe

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Podstawowy kłopot stanowi niejasność przepisów a także fakt, iż druki te są szczególnie skomplikowane . Zwykli obywatele, którzy w życiu codziennym nie mają nic wspólnego z pracą w księgowości, mają bardzo duże problemy z pojmowaniem zawiłości różnego rodzaju umów i dokumentów. Jednym z przykładów tego typu druków jest bez wątpienia PIT. Zwyczajowo tak właśnie określa się rozliczenie podatku dochodowego za dany rok. Każdy człowiek, który uzyskuje dochód , bez względu na to, czy chodzi o umowę o dzieło, zlecenie czy pracę, musi na początku danego roku złożyć rozliczenie podatkowe za rok ubiegły . Z uwagi na szczególną zawiłość druku PIT, na rynku funkcjonują liczne firmy księgowe trudniące się profesjonalnie ich wypełnianiem . Obecnie jednak, dzięki dostępności do sieci, rośnie popularność na uzupełnianie PITu za pomocą różnego rodzaju aplikacji . Każdego roku są tworzone coraz nowsze programy, upraszczające przejście przez proces uzupełniania zawiłych rubryk PITu. W związku z tym, otrzymujemy możliwość, aby uzupełnić pit online, bez wychodzenia z domu.

podatki

Autor: Indi Samarajiva
Źródło: http://www.flickr.com

Wystarczy że w przeglądarce wyszukamy frazę brzmiącą na przykład ,,program pit 2015’’, a uzyskamy szereg wyników, w których występują przekierowania do konkretnych aplikacji ułatwiających wypełnianie rozliczenia na przykład: . Tego typu narzędzia są bardzo pomocne i coraz więcej ludzi z nich korzysta, przeważnie z uwagi na prostotę funkcjonowania i brak konieczności wychodzenia z domu. W czasach kiedy obywatele na co dzień są zmuszani do składania dziesiątek wniosków w dziesiątkach różnych urzędów, przynajmniej PIT można wypełnić na swoim komputerze, bez konieczności stania w kolejce po pomoc np. w urzędzie czy biurze rachunkowym .