W jaki sposób najskuteczniej rozliczyć małżeński PIT?

Każda z person, która zatrudniała się w konkretnym wymiarze godzin w ubiegłym roku, jest zmuszona do końca kwietnia złożyć deklarację Pity 2015. Jeżeli ktokolwiek to zaniedba, spotkają go spore grzywny, z tego powodu należy o tym koniecznie pamiętać. Mamy co najmniej trzy inne metody aby tego dopilnować: zaaranżować księgową, użyć specjalnego programu komputerowego, lub rozliczyć się wirtualnie. Która z tych opcji jest najlepsza dla ciebie?

podatki

Autor: David Besnette
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli prowadzimy własną działalność gospodarczą i potrzebujemy rozliczyć się z paru źródeł przychodu, wypełniając zarówno pit 37 i 36, najłatwiejszą alternatywą będzie zaangażowanie księgowej. Oczywiście są osoby, które nawet najmocniej skomplikowane deklaracje potrafią zrobić samodzielnie, jednak miejmy na uwadze, że właściciele korporacji są szczególnie obserwowani przez fiskusa, przez co każdy ich błąd może zostać tym prędzej zauważony. Opłacenie księgowej jak wiadomo jest odpłatne, jednak raz na rok można sobie na to pozwolić, chociażby dla świętego spokoju (więcej u źródła).

Najbardziej rozpowszechnioną metodą aby okiełznać Pity 2015, jest ściągnięcie na naszym komputerze odpowiedniego programu. Jeżeli mamy tylko jedno źródło przychodu, jest to opcja dziecinnie prosta. Aplikacje w większości przypadków są darmowe, jednak umieszczone są w nich reklamy. Należy tutaj działać krok po kroku, a na pewno wszystko poprawnie naniesiemy, jeśli będziemy uważni. Jedynym ich minusem, jest brak możliwości określenia fundacji, której oddajemy nasz 1% podatku – jest ona z góry wybrana.

Metodą, która pojawiła się kilka lat temu i cieszy się coraz większa popularnością, jest wypełnianie deklaracji przez internet. Nieistotne czy chodzi o pit 37 czy 36, jest ona dedykowana do każdego typu. Jedyne o czym musimy pamiętać, to posiadanie podpisu elektronicznego – do sporządzenia w lokalnym urzędzie skarbowym. Jeśli jednak go nie mamy, możemy zamiast niego wpisać po prostu naszą zeszłoroczną sumę przychodu – będzie to wystarczające aby rozliczyć Pity 2015 online. Ciekawa strona: .

Posiadamy parę sposobów sporządzenia deklaracji podatkowej za ubiegły rok. Każda jest dedykowana dla podatników różnego rodzaju, możemy po prostu wybrać tą, która wydaje nam się najlepszą dla nas. Jeśli twoje dochody pochodziły z różnych miejsc, lepiej zatrudnić księgową, która najlepiej ogarnie za nas ten bałagan. Jeśli jednak mamy wyłącznie pit 37, poradzimy sobie sami, z pomocą odpowiedniej aplikacji.