W jakiej sytuacji nie jesteś zobowiązany składać rozliczenia podatkowego? Dowiedz się, co zwalnia cię ze składania PIT-u

Każdy podatnik jest zobligowany raz w roku złożyć należyte dokumenty podsumowujące jego dochody. To tzw. PIT, który podług ustanowionych zasad trzeba dostarczyć do ostatniego dnia kwietnia – naturalnie najlepiej wcześniej, lecz mimo tego, że z góry znamy ustaloną datę, to wielu z nas częstokrotnie zwleka do ostatniej chwili. Jest jednak grupa osób, które są zwolnione z tego, by złożyć PIT 2016. Zorientuj się czy zaliczasz się do grupy tych szczęśliwców.

Po pierwsze są to osoby, które osiągają przychody zwolnione z obowiązku opodatkowania. Jeśli się właśnie zdziwiłeś, iż takie w ogóle istnieją, zajrzyj do właściwej ustawy, a wszystkiego się dowiesz. Lista jest całkiem pokaźna, dlatego dobrze się z nią skrupulatnie zapoznać, a być może okaże się, że nasze przychody także są w niej ujęte. To na przykład rozmaitego rodzaju odszkodowania lub zasiłki, oczywiście gdy nie przekraczają ustalonej kwoty, która może różnić się w każdym roku podatkowym . Po drugie ze składania zeznania podatkowego zwolnione są osoby pobierające świadczenia z ZUS-u albo z KRUS-u.

pit

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com

O wszystkie sprawy związane z rozliczeniami dbają w takim wypadku nadmienione instytucje, przesyłając stosowne formularze do Urzędu Skarbowego i zwalniając z tego obowiązku osoby pobierające te świadczenia. Zeznania nie składają także emeryci, chyba że wykonują dodatkową pracę, by dorobić sobie do comiesięcznej emerytury. Jest również suma wolna od podatku, jednakże nawet jeżeli nie przekroczymy wyznaczonej sumy, jesteśmy zmuszeni złożyć PIT, gdyż dzięki temu otrzymamy zwrócenie podatku – .Jeżeli jednak jesteś zobligowany do złożenia rozliczenia podatkowego, najkorzystniej jest do tego zastosować darmowy program, jaki o wiele uprości oraz przyspieszy niniejsze zadanie.

Program i rozliczanie PIT przez Internet bowiem zwalnia nas nade wszystko z czekania w kolejkach, lecz nie tylko. Poza tym umożliwia uniknąć błędów w rozliczeniach oraz daje wszystkie dokumenty, łącznie z załącznikami, które trzeba uzupełnić, by nie wystąpiły żadne braki. Kiedy w takim razie jesteś zobowiązany złożyć PIT, zrób to wykorzystując odpowiedni program, a uzupełnione formularze prześlij przez Internet.