Czy zawsze musimy rozliczać się z pit?

Wydaje się, że każdy z nas musi rozliczyć się z pit, że jest to obowiązek każdego obywatela. Jednakże czy tak właściwie jest, czy każdy musi o tym pamiętać? Sprawdźmy na czym to polega.

Jak pomyślimy o tym, kto nie rozlicza pitu, to pierwsze na myśl przychodzą osoby fizyczne, jakie nie mają zupełnie żadnego dochodu. Są więc to osoby niepracujące, jakie są na czyimś utrzymaniu. Mogą być więc wspierani finansowo przez współmałżonka, mogą to być też studenci, którzy są utrzymywani przez rodziców. W takiej sytuacji brak przychodu oznacza, że nie trzeba rozliczać pitu. To naturalnie nie odnosi się do przedsiębiorców, bo osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, a nie mają żadnych przychodów, to i tak muszą złożyć zerową deklarację podatkową. Pamiętajmy, że każdy podatnik, jaki zyskałby chociaż parę złotych, powinien wykazać to przed fiskusem w zeznaniu rocznym. Może być też jednak tak, że takie zeznanie wypełni ktoś inny. Jak to działa?
notebook-463488_640
Jak przed 10 stycznia pracownik doniósł do zakładu pracy oświadczenie pit-12, to oznacza, że przeniósł on na swojego szefa obowiązek rozliczenia jego podatku rocznego. W tej sytuacji do końca lutego przedsiębiorca musi rozliczyć osobę, jaka jest zatrudniona na formularzu pit-40. To oczywiście tylko jedna z sytuacji bardzo ciekawych, o których warto wiedzieć. Na uwagę zasługuję jednak też pit 0 druk, który jest rozliczany przez osoby, które korzystają z odliczeń od przychodu lub od podatku, wyjątkiem są odliczenia od wydatków mieszkaniowych.

Dobrze znać te informacje, być może przydają się w jakimś roku rozliczeniowym. Podobnie jak w innych przypadkach życiowych, warto znać wiele różnych możliwości i ewentualności, by poradzić sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami. Pit 0 nie jest jakoś znany, rzadko się z niego korzysta, nie oznacza jednak, że nie jest używany w wielu, czasami nieoczekiwanych, sytuacjach. Dzięki niemu można dobrze rozliczyć się z określonego rodzaju przychodów. Podobnie ważne jest to, że pracodawca może nas w niektórych momentach rozliczyć, ważne, by o tym pamiętać.