dochód tagged posts

Dobór właściwego formularza

Wybór dobrego blankietu do rozliczenia osobistych przychodów nie zawsze jest prostą sprawą. Czasem wystarczy nam jeden blankiet, a bywają sytuacje, że prócz trzech podstawowych PIT-ów musimy złożyć dodatkowo kilka załączników. Druk PIT 28 zapełniają podatnicy rozliczający aktywność gospodarczą.
więcej...

Rozliczenie się płatników za 2015 – o czym warto pamiętać

Coroczne rozliczenie się z podatku to dla wielu osób bardzo trudny orzech do zgryzienia. Dotyczy to zwłaszcza osób, które zarabiają dochody z różnorodnych źródeł, prowadzą swoją firmę bądź, paradoksalnie, uzyskują przeróżne zapomogi , jak również stypendia. Do tego mogą jeszcze dojść tak złożone kwestie, jak dla przykładu rozliczenie darowizn lub wygranych z konkursów albo podział alimentów po rozwodzie małżonków.
więcej...

Zmiany w podatkach w w obecnym roku

Podatników czekają zmiany, bowiem od 1 stycznia 2016 roku mają zacząć funkcjonować przepisy zwiększające tak zwaną kwotę wolną od podatku. Co to oznacza w praktyce? Jakie będzie to miało skutki dla budżetu państwa, jak i pracowników oraz pracodawców?Czy zmiany spowodują, że będzie żyło się nieco lepiej, a może wręcz przeciwnie? Obecnie kwota wolna od podatku to 3091 zł i nie była zwiększana od kilku lat. Proponowana ustawa ma to zmienić i dostosować próg do obecnej sytuacji gospodarczej i społecznej.
więcej...