Jak sprawnie złożyć zeznanie roczne?

Wiele osób boi się samodzielnie rozliczać z podatków i składać zeznanie roczne. Nie jest to skomplikowane, jeśli skorzysta się z pomocy programu służącego do rozliczania PIT-ów. W internecie znajdziemy wiele tego rodzaju aplikacji, a w marcu Ministerstwo Finansów udostępnia także rządową platformę, z której można skorzystać bezpłatnie. Jednak nie zapominajmy, aby weryfikować poprawność danych w systemie.

Co będzie potrzebne, by rozliczyć PIT?

Pamiętaj, że co roku musisz rozliczyć się z wszystkich przychodów, które uzyskałeś. Zaliczają się do nich m.in. wynagrodzenie z umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenie. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, przychody także musisz ująć w rozliczeniu PIT online. Najlepiej przez cały ro zbieraj wszystkie rachunki do umowy o dzieło, kompletuj podpisane umowy, ponieważ na ich podstawie powinno nastąpić twoje rozliczenie. Musisz je także zachować na wypadek kontroli. Pilnuj więc swoich papierów i porządkuj je regularnie.

Sprawdź, czy program jest darmowy

Zwróć także uwagę, czy program, z którego chcesz skorzystać, jest darmowy i czy nie poniesiesz żadnych kosztów związanych z jego uruchomieniem i wpisaniem swoich dochodów. Sprawdź także, jaka jest polityka w zakresie przetwarzania i ochrony danych osobowych. Nie daj się oszukać firmie, która pozyska wszystkie informacje o twoich dochodach i wykorzysta to przeciwko Tobie. Dokładnie przeczytaj regulamin serwisu i upewnij się, że twoje dane nie zostaną wykorzystane w niecnych celach. PIT online nie jest trudno rozliczyć dzięki takim programom, ale trzeba najpierw sprawdzić, czy można im zaufać. office-1574717_640

Sprawdź aktualizację programu

Powinieneś także sprawdzić, czy program, z którego chcesz skorzystać, jest na bieżąco aktualizowany zgodnie z obowiązującymi i zmieniającymi się przepisami. Możesz odpowiedzieć przez Urzędem Skarbowym, jeśli nie będziesz znał przepisów i rozliczysz się w niewłaściwy sposób. Dlatego nie ufaj pierwszemu lepszemu programowi, tylko go dobrze sprawdź.