Już niedługo przyjdzie czas rozliczania PIT-ów!

Do końca lutego pracodawcy mają czas, aby wystawić PIT-y za ubiegły rok. Na ich podstawie można dokonać rozliczenia rocznego. Im szybciej się za to zabierzesz, tym szybciej możesz uzyskać zwrot podatku. Pamiętaj jednak, aby całe rozliczenie PIT 2017 dokładnie sprawdzić, abyś potem nie podniósł jakiś konsekwencji za swoje niedopatrzenia.

Jak podejść do rozliczenia PIT?

Po pierwsze, zastanów się, skąd czerpałeś dochody za rok 2016. Jeśli pracowałeś tylko u jednego pracodawcy – nie będziesz mieć problemu, otrzymasz tylko jednego PIT-a. Natomiast jeśli wykonywałeś pracę na umowę o dzieło u różnych zleceniodawców, pomyśl, kto powinien wystawić Ci PIT. Pamiętaj, że dostaniesz go tylko wtedy, jeśli wartość umowy przekroczyła 200 zł. W innym przypadku PIT 2017 nie zostanie wystawiony i nie będziesz musiał się rozliczać z takiej umowy – za nią zwrot podatku nie będzie Cię obowiązywał. Pamiętaj też, że w przypadku umów o dzieło dochody obliczane są od 50% wartości umowy, jeśli akurat obowiązywały Cię 50% koszty uzyskania przychodu ( tak jest w przypadku przekazania autorskich majątkowych praw). laptop-z-wykresow-kołowych-obok-niego-i-innych-papierow_1232-1190

Pamiętaj, że odbiór PIT-ów musisz potwierdzić – pracodawca powinien wysłać Ci go listem poleconym. Jeśli dostałeś coś zwykłym listem, to było to bezprawne działanie, ale i tak pilnuj swoich spraw i wcześniej przygotuj listę pracodawców, którzy powinni Ci wystawić PIT. Swój interes powinieneś stawiać na pierwszym miejscu bez względu na to, czy ktoś dopełnił swoich obowiązków czy też nie.

Jeśli masz wątpliwości, jak wypełnić PIT, skorzystaj z darmowych poradników. Możesz także od razu zalogować się na rządową platformę, za pomocą której z łatwością uzupełnisz zeznanie podatkowe. Wszystko wtedy pójdzie zdecydowanie łatwiej i nie będziesz mieć większych problemów z rozliczeniem PIT 2017, ale za rok 2016. Czytaj więc poradniki i sprawdzaj, jak rozliczać poszczególne pozycje. A w razie wątpliwości napisz do nas wiadomość prywatną. Skierujemy Cię tam, gdzie trzeba.